Kodi zonal Banda Aceh, Aceh Besar (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Banda Aceh, Aceh Besar

Kodi zonal / hyrja telefonike:

0651     (+62651)

Shteti:

Indonezia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Banda Aceh, Aceh Besar (hyrja telefonike)


Prefiksi 0651 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Banda Aceh, Aceh Besar. Dhe Banda Aceh, Aceh Besar ndodhet në Indonezia. Nëse ndodheni jashtë Indonezia dhe dëshironi të telefononi një person në Banda Aceh, Aceh Besar, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Indonezia është +62 (0062), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Banda Aceh, Aceh Besar, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +62 651. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +62 651 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Banda Aceh, Aceh Besar për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0062 651.