Kodi zonal Balvi (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Balvi

Kodi zonal / hyrja telefonike:

645     (+371 645)

Shteti:

Letonia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Balvi (hyrja telefonike)


Prefiksi 645 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Balvi. Dhe Balvi ndodhet në Letonia. Nëse ndodheni jashtë Letonia dhe dëshironi të telefononi një person në Balvi, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Letonia është +371 (00371), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Balvi, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +371 645. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +371 645 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Balvi për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00371 645.