Kodi zonal Bad GasteinQyteti/qyteza ose krahina:Bad Gastein
Kodi zonal:6434     (+43 6434)

Shteti:

Austria


Kodi zonal Bad Gastein (Austria)


Prefiksi 6434 është kodi i zonës për Bad Gastein. Dhe Bad Gastein ndodhet në Austria. Nëse ndodheni jashtë Austria dhe dëshironi të telefononi një person në Bad Gastein, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Austria është +43, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Bad Gastein, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +43 6434.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +43 6434 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Bad Gastein për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0043 6434.
Llogaritësi I numrit të telefonit