Kodi zonal Bad Colberg-HeldburgQyteti/qyteza ose krahina:Bad Colberg-Heldburg
Kodi zonal:036871     (+4936871)

Shteti:

Gjermania


Kodi zonal Bad Colberg-Heldburg (Gjermania)


Prefiksi 036871 është kodi i zonës për Bad Colberg-Heldburg. Dhe Bad Colberg-Heldburg ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Bad Colberg-Heldburg, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Bad Colberg-Heldburg, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +4936871.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +4936871 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Bad Colberg-Heldburg për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 004936871.
Llogaritësi I numrit të telefonit