Kodi zonal Aungban (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Aungban

Kodi zonal / hyrja telefonike:

8160     (+95 8160)

Shteti:

Mianmar

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Aungban (hyrja telefonike)


Prefiksi 8160 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Aungban. Dhe Aungban ndodhet në Mianmar. Nëse ndodheni jashtë Mianmar dhe dëshironi të telefononi një person në Aungban, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Mianmar është +95 (0095), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Aungban, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +95 8160. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +95 8160 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Aungban për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0095 8160.