Kodi zonal Ath (Aat) (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Ath (Aat)

Kodi zonal / hyrja telefonike:

068     (+3268)

Shteti:

Belgjika

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Ath (Aat) (hyrja telefonike)


Prefiksi 068 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Ath (Aat). Dhe Ath (Aat) ndodhet në Belgjika. Nëse ndodheni jashtë Belgjika dhe dëshironi të telefononi një person në Ath (Aat), përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Belgjika është +32 (0032), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Ath (Aat), përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +32 68. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +32 68 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Ath (Aat) për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0032 68.