Kodi zonal Atar (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Atar

Kodi zonal / hyrja telefonike:

4546     (+222 4546)

Shteti:

Mauritania

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Atar (hyrja telefonike)


Prefiksi 4546 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Atar. Dhe Atar ndodhet në Mauritania. Nëse ndodheni jashtë Mauritania dhe dëshironi të telefononi një person në Atar, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Mauritania është +222 (00222), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Atar, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +222 4546. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +222 4546 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Atar për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00222 4546.