Kodi zonal AstrosQyteti/qyteza ose krahina:Astros
Kodi zonal:2755     (+30 2755)

Shteti:

GreqiaPrefiksi 2755 është kodi i zonës për Astros. Dhe Astros ndodhet në Greqia. Nëse ndodheni jashtë Greqia dhe dëshironi të telefononi një person në Astros, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Greqia është +30, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Astros, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +30 2755.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +30 2755 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Astros për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0030 2755.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal Astros (Greqia)