Kodi zonal Ashotsk (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Ashotsk

Kodi zonal / hyrja telefonike:

0245     (+374245)

Shteti:

Armeni

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Ashotsk (hyrja telefonike)


Prefiksi 0245 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Ashotsk. Dhe Ashotsk ndodhet në Armeni. Nëse ndodheni jashtë Armeni dhe dëshironi të telefononi një person në Ashotsk, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Armeni është +374 (00374), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Ashotsk, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +374 245. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +374 245 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Ashotsk për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00374 245.