Kodi zonal AsabaQyteti/qyteza ose krahina:Asaba
Kodi zonal:056     (+23456)

Shteti:

Nigeria


Kodi zonal Asaba (Nigeria)


Prefiksi 056 është kodi i zonës për Asaba. Dhe Asaba ndodhet në Nigeria. Nëse ndodheni jashtë Nigeria dhe dëshironi të telefononi një person në Asaba, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Nigeria është +234, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Asaba, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +23456.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +23456 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Asaba për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0023456.
Llogaritësi I numrit të telefonit