Kodi zonal ArtvinQyteti/qyteza ose krahina:Artvin
Kodi zonal:466     (+90 466)

Shteti:

Turqia


Kodi zonal Artvin (Turqia)


Prefiksi 466 është kodi i zonës për Artvin. Dhe Artvin ndodhet në Turqia. Nëse ndodheni jashtë Turqia dhe dëshironi të telefononi një person në Artvin, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Turqia është +90, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Artvin, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +90 466.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +90 466 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Artvin për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0090 466.
Llogaritësi I numrit të telefonit