Kodi zonal Arta (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Arta

Kodi zonal / hyrja telefonike:

27422     (+253 27422)
2750     (+253 2750)

Shteti:

Xhibuti

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Arta (hyrja telefonike)


Prefiksi 2750 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Arta. Dhe Arta ndodhet në Xhibuti. Nëse ndodheni jashtë Xhibuti dhe dëshironi të telefononi një person në Arta, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Xhibuti është +253 (00253), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Arta, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +253 2750. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +253 2750 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Arta për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00253 2750.