Kodi zonal Arganil



Qyteti/qyteza ose krahina:Arganil
Kodi zonal:235     (+351 235)

Shteti:

Portugali



Prefiksi 235 është kodi i zonës për Arganil. Dhe Arganil ndodhet në Portugali. Nëse ndodheni jashtë Portugali dhe dëshironi të telefononi një person në Arganil, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Portugali është +351, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Arganil, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +351 235.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +351 235 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Arganil për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00351 235.




Llogaritësi I numrit të telefonit