Kodi zonal AnsbachQyteti/qyteza ose krahina:Ansbach
Kodi zonal:0981     (+49981)

Shteti:

Gjermania


Kodi zonal Ansbach (Gjermania)


Prefiksi 0981 është kodi i zonës për Ansbach. Dhe Ansbach ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Ansbach, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Ansbach, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +49981.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +49981 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Ansbach për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0049981.
Llogaritësi I numrit të telefonit