Kodi zonal Angra do Heroísmo (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Angra do Heroísmo

Kodi zonal / hyrja telefonike:

295     (+351 295)

Shteti:

Portugali

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Angra do Heroísmo (hyrja telefonike)


Prefiksi 295 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Angra do Heroísmo. Dhe Angra do Heroísmo ndodhet në Portugali. Nëse ndodheni jashtë Portugali dhe dëshironi të telefononi një person në Angra do Heroísmo, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Portugali është +351 (00351), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Angra do Heroísmo, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +351 295.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +351 295 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Angra do Heroísmo për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00351 295.