Kodi zonal Al-Nebek (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Al-Nebek

Kodi zonal / hyrja telefonike:

12     (+963 12)

Shteti:

Siria

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Al-Nebek (hyrja telefonike)


Prefiksi 12 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Al-Nebek. Dhe Al-Nebek ndodhet në Siria. Nëse ndodheni jashtë Siria dhe dëshironi të telefononi një person në Al-Nebek, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Siria është +963 (00963), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Al-Nebek, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +963 12. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +963 12 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Al-Nebek për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00963 12.