Kodi zonal Al Batinah, Musandam (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Al Batinah, Musandam

Kodi zonal / hyrja telefonike:

26     (+968 26)

Shteti:

Omani

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Al Batinah, Musandam (hyrja telefonike)


Prefiksi 26 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Al Batinah, Musandam. Dhe Al Batinah, Musandam ndodhet në Omani. Nëse ndodheni jashtë Omani dhe dëshironi të telefononi një person në Al Batinah, Musandam, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Omani është +968 (00968), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Al Batinah, Musandam, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +968 26. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +968 26 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Al Batinah, Musandam për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00968 26.