Kodi zonal Agdam (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Agdam

Kodi zonal / hyrja telefonike:

26     (+994 26)

Shteti:

Azerbajxhani

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Agdam (hyrja telefonike)


Prefiksi 26 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Agdam. Dhe Agdam ndodhet në Azerbajxhani. Nëse ndodheni jashtë Azerbajxhani dhe dëshironi të telefononi një person në Agdam, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Azerbajxhani është +994 (00994), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Agdam, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +994 26. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +994 26 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Agdam për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00994 26.