Kodi zonal AbaiangQyteti/qyteza ose krahina:Abaiang
Kodi zonal:33     (+686 33)

Shteti:

KiribatiPrefiksi 33 është kodi i zonës për Abaiang. Dhe Abaiang ndodhet në Kiribati. Nëse ndodheni jashtë Kiribati dhe dëshironi të telefononi një person në Abaiang, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kiribati është +686, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Abaiang, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +686 33.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +686 33 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Abaiang për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00686 33.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal Abaiang (Kiribati)