Kodi zonal 979 (+86979 / 0086979 / 01186979) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:979     (+86 979)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Golmud

Shteti:

Kina

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 979 / +86979 / 0086979 / 01186979, Kina (hyrja telefonike)


Prefiksi 979 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Golmud. Dhe Golmud ndodhet në Kina. Nëse ndodheni jashtë Kina dhe dëshironi të telefononi një person në Golmud, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kina është +86 (0086), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Golmud, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +86 979. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +86 979 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Golmud për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0086 979.