Kodi zonal 9 / +2639Kodi zonal:9     (+263 9)
Qyteti/qyteza ose krahina:Bulawayo

Shteti:

Zimbabveja


Kodi zonal 9 / +2639 (Zimbabveja)


Prefiksi 9 është kodi i zonës për Bulawayo. Dhe Bulawayo ndodhet në Zimbabveja. Nëse ndodheni jashtë Zimbabveja dhe dëshironi të telefononi një person në Bulawayo, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Zimbabveja është +263, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Bulawayo, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +263 9.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +263 9 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Bulawayo për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00263 9.
Llogaritësi I numrit të telefonit