Kodi zonal 859 / +86859Kodi zonal:859     (+86 859)
Qyteti/qyteza ose krahina:Xingyi

Shteti:

Kina


Kodi zonal 859 / +86859 (Kina)


Prefiksi 859 është kodi i zonës për Xingyi. Dhe Xingyi ndodhet në Kina. Nëse ndodheni jashtë Kina dhe dëshironi të telefononi një person në Xingyi, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kina është +86, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Xingyi, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +86 859.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +86 859 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Xingyi për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0086 859.
Llogaritësi I numrit të telefonit