Kodi zonal 846 (+370846 / 00370846 / 011370846) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:846     (+370 846)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Klaipėda

Shteti:

Lituania

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 846 / +370846 / 00370846 / 011370846, Lituania (hyrja telefonike)


Prefiksi 846 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Klaipėda. Dhe Klaipėda ndodhet në Lituania. Nëse ndodheni jashtë Lituania dhe dëshironi të telefononi një person në Klaipėda, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Lituania është +370 (00370), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Klaipėda, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +370 846. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +370 846 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Klaipėda për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00370 846.