Kodi zonal 837 (+370837 / 00370837 / 011370837) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:837     (+370 837)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Kaunas

Shteti:

Lituania

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 837 / +370837 / 00370837 / 011370837, Lituania (hyrja telefonike)


Prefiksi 837 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Kaunas. Dhe Kaunas ndodhet në Lituania. Nëse ndodheni jashtë Lituania dhe dëshironi të telefononi një person në Kaunas, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Lituania është +370 (00370), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Kaunas, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +370 837. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +370 837 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Kaunas për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00370 837.