Kodi zonal 836 (+91836 / 0091836 / 01191836) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:836     (+91 836)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Hubli-Dharwad, Karnataka

Shteti:

India

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 836 / +91836 / 0091836 / 01191836, India (hyrja telefonike)


Prefiksi 836 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Hubli-Dharwad, Karnataka. Dhe Hubli-Dharwad, Karnataka ndodhet në India. Nëse ndodheni jashtë India dhe dëshironi të telefononi një person në Hubli-Dharwad, Karnataka, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për India është +91 (0091), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Hubli-Dharwad, Karnataka, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +91 836. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +91 836 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Hubli-Dharwad, Karnataka për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0091 836.