Kodi zonal 82 / +4882Kodi zonal:82     (+48 82)
Qyteti/qyteza ose krahina:Chełm

Shteti:

Poloni


Kodi zonal 82 / +4882 (Poloni)


Prefiksi 82 është kodi i zonës për Chełm. Dhe Chełm ndodhet në Poloni. Nëse ndodheni jashtë Poloni dhe dëshironi të telefononi një person në Chełm, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Poloni është +48, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Chełm, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +48 82.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +48 82 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Chełm për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0048 82.
Llogaritësi I numrit të telefonit