Kodi zonal 819 (+1819 / 001819 / 0111819) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:819     (+1 819)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Québec

Shteti:

Kanada

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 819 / +1819 / 001819 / 0111819, Kanada (hyrja telefonike)


Prefiksi 819 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Québec. Dhe Québec ndodhet në Kanada. Nëse ndodheni jashtë Kanada dhe dëshironi të telefononi një person në Québec, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kanada është +1 (001), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Québec, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +1 819. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +1 819 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Québec për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 001 819.