Kodi zonal 813 (+7813 / 007813 / 0117813) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:813     (+7 813)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Leningrad Oblast

Shteti:

Rusia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 813 / +7813 / 007813 / 0117813, Rusia (hyrja telefonike)


Prefiksi 813 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Leningrad Oblast. Dhe Leningrad Oblast ndodhet në Rusia. Nëse ndodheni jashtë Rusia dhe dëshironi të telefononi një person në Leningrad Oblast, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Rusia është +7 (007), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Leningrad Oblast, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +7 813. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +7 813 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Leningrad Oblast për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 007 813.