Kodi zonal 8 (+5018 / 005018 / 0115018) (hyrja telefonike)Kodi zonal 8 / +5018 / 005018 / 0115018, Beliza (hyrja telefonike)


Prefiksi 8 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Cayo, Belmopan, San Ignacio, Benque Viejo. Dhe Cayo, Belmopan, San Ignacio, Benque Viejo ndodhet në Beliza. Nëse ndodheni jashtë Beliza dhe dëshironi të telefononi një person në Cayo, Belmopan, San Ignacio, Benque Viejo, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Beliza është +501 (00501), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Cayo, Belmopan, San Ignacio, Benque Viejo, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +501 8. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +501 8 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Cayo, Belmopan, San Ignacio, Benque Viejo për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00501 8.