prefiksi-telefonik-nderkombetar.info
Kodi zonal 769 (+269769 / 00269769 / 011269769) (hyrja telefonike)

Kodi zonal 769 (+269769 / 00269769 / 011269769) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:769     (+269 769)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Foumbouni

Shteti:

Komoret

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 769 / +269769 / 00269769 / 011269769, Komoret (hyrja telefonike)


Prefiksi 769 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Foumbouni. Dhe Foumbouni ndodhet në Komoret. Nëse ndodheni jashtë Komoret dhe dëshironi të telefononi një person në Foumbouni, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Komoret është +269 (00269), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Foumbouni, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +269 769. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +269 769 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Foumbouni për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00269 769.