Kodi zonal 7622 (+9987622 / 009987622 / 0119987622) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:7622     (+998 7622)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Termez

Shteti:

Uzbekistani

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 7622 / +9987622 / 009987622 / 0119987622, Uzbekistani (hyrja telefonike)


Prefiksi 7622 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Termez. Dhe Termez ndodhet në Uzbekistani. Nëse ndodheni jashtë Uzbekistani dhe dëshironi të telefononi një person në Termez, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Uzbekistani është +998 (00998), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Termez, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +998 7622. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +998 7622 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Termez për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00998 7622.