Kodi zonal 7412 (+437412)Kodi zonal 7412 / +437412, Austria


Prefiksi 7412 është kodi i zonës për Ybbs an der Donau. Dhe Ybbs an der Donau ndodhet në Austria. Nëse ndodheni jashtë Austria dhe dëshironi të telefononi një person në Ybbs an der Donau, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Austria është +43 (0043), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Ybbs an der Donau, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +43 7412. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +43 7412 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Ybbs an der Donau për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0043 7412.