Kodi zonal 74 (+21674 / 0021674 / 01121674) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:74     (+216 74)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Sfax

Shteti:

Tunisi

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 74 / +21674 / 0021674 / 01121674, Tunisi (hyrja telefonike)


Prefiksi 74 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Sfax. Dhe Sfax ndodhet në Tunisi. Nëse ndodheni jashtë Tunisi dhe dëshironi të telefononi një person në Sfax, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Tunisi është +216 (00216), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Sfax, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +216 74. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +216 74 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Sfax për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00216 74.