Kodi zonal 728 (+81728 / 0081728 / 01181728) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:728     (+81 728)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Hirakata

Shteti:

Japonia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 728 / +81728 / 0081728 / 01181728, Japonia (hyrja telefonike)


Prefiksi 728 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Hirakata. Dhe Hirakata ndodhet në Japonia. Nëse ndodheni jashtë Japonia dhe dëshironi të telefononi një person në Hirakata, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Japonia është +81 (0081), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Hirakata, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +81 728. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +81 728 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Hirakata për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0081 728.