Kodi zonal 72 / +5672Kodi zonal:72     (+56 72)
Qyteti/qyteza ose krahina:O'Higgins

Shteti:

KiliPrefiksi 72 është kodi i zonës për O'Higgins. Dhe O'Higgins ndodhet në Kili. Nëse ndodheni jashtë Kili dhe dëshironi të telefononi një person në O'Higgins, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kili është +56, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në O'Higgins, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +56 72.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +56 72 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në O'Higgins për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0056 72.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal 72 / +5672 (Kili)