Kodi zonal 7071 (+9987071 / 009987071 / 0119987071) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:7071     (+998 7071)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Chirchik

Shteti:

Uzbekistani

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 7071 / +9987071 / 009987071 / 0119987071, Uzbekistani (hyrja telefonike)


Prefiksi 7071 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Chirchik. Dhe Chirchik ndodhet në Uzbekistani. Nëse ndodheni jashtë Uzbekistani dhe dëshironi të telefononi një person në Chirchik, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Uzbekistani është +998 (00998), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Chirchik, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +998 7071. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +998 7071 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Chirchik për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00998 7071.