Kodi zonal 705 / +1705Kodi zonal:705     (+1 705)
Qyteti/qyteza ose krahina:Ontario

Shteti:

Kanada


Kodi zonal 705 / +1705 (Kanada)


Prefiksi 705 është kodi i zonës për Ontario. Dhe Ontario ndodhet në Kanada. Nëse ndodheni jashtë Kanada dhe dëshironi të telefononi një person në Ontario, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kanada është +1, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Ontario, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +1 705.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +1 705 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Ontario për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 001 705.
Llogaritësi I numrit të telefonit