Kodi zonal 7 (+577 / 00577 / 011577) (hyrja telefonike)Kodi zonal 7 / +577 / 00577 / 011577, Kolumbia (hyrja telefonike)


Prefiksi 7 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Norte de Santander, Santander, Arauca. Dhe Norte de Santander, Santander, Arauca ndodhet në Kolumbia. Nëse ndodheni jashtë Kolumbia dhe dëshironi të telefononi një person në Norte de Santander, Santander, Arauca, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kolumbia është +57 (0057), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Norte de Santander, Santander, Arauca, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +57 7. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +57 7 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Norte de Santander, Santander, Arauca për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0057 7.