Kodi zonal 66 (+96466 / 0096466 / 01196466) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:66     (+964 66)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Erbil

Shteti:

Iraku

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 66 / +96466 / 0096466 / 01196466, Iraku (hyrja telefonike)


Prefiksi 66 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Erbil. Dhe Erbil ndodhet në Iraku. Nëse ndodheni jashtë Iraku dhe dëshironi të telefononi një person në Erbil, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Iraku është +964 (00964), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Erbil, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +964 66. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +964 66 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Erbil për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00964 66.