Kodi zonal 66 (+67966 / 0067966 / 01167966) (hyrja telefonike)Kodi zonal 66 / +67966 / 0067966 / 01167966, Fixhi (hyrja telefonike)


Prefiksi 66 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Lautoka / Ba / Vatukoula / Tavua / Rakiraki. Dhe Lautoka / Ba / Vatukoula / Tavua / Rakiraki ndodhet në Fixhi. Nëse ndodheni jashtë Fixhi dhe dëshironi të telefononi një person në Lautoka / Ba / Vatukoula / Tavua / Rakiraki, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Fixhi është +679 (00679), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Lautoka / Ba / Vatukoula / Tavua / Rakiraki, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +679 66. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +679 66 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Lautoka / Ba / Vatukoula / Tavua / Rakiraki për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00679 66.