Kodi zonal 66 (+2066 / 002066 / 0112066) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:66     (+20 66)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Port Said

Shteti:

Egjipti

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 66 / +2066 / 002066 / 0112066, Egjipti (hyrja telefonike)


Prefiksi 66 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Port Said. Dhe Port Said ndodhet në Egjipti. Nëse ndodheni jashtë Egjipti dhe dëshironi të telefononi një person në Port Said, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Egjipti është +20 (0020), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Port Said, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +20 66. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +20 66 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Port Said për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0020 66.