Kodi zonal 655 (+244655 / 00244655 / 011244655) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:655     (+244 655)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Ondjiva

Shteti:

Angola

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 655 / +244655 / 00244655 / 011244655, Angola (hyrja telefonike)


Prefiksi 655 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Ondjiva. Dhe Ondjiva ndodhet në Angola. Nëse ndodheni jashtë Angola dhe dëshironi të telefononi një person në Ondjiva, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Angola është +244 (00244), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Ondjiva, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +244 655. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +244 655 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Ondjiva për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00244 655.