Kodi zonal 652 (+960652 / 00960652 / 011960652) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:652     (+960 652)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Haa Dhaalu

Shteti:

Maldivet

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 652 / +960652 / 00960652 / 011960652, Maldivet (hyrja telefonike)


Prefiksi 652 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Haa Dhaalu. Dhe Haa Dhaalu ndodhet në Maldivet. Nëse ndodheni jashtë Maldivet dhe dëshironi të telefononi një person në Haa Dhaalu, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Maldivet është +960 (00960), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Haa Dhaalu, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +960 652. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +960 652 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Haa Dhaalu për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00960 652.