Kodi zonal 646 / +371646Kodi zonal:646     (+371 646)
Qyteti/qyteza ose krahina:Rēzekne

Shteti:

LetoniaPrefiksi 646 është kodi i zonës për Rēzekne. Dhe Rēzekne ndodhet në Letonia. Nëse ndodheni jashtë Letonia dhe dëshironi të telefononi një person në Rēzekne, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Letonia është +371, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Rēzekne, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +371 646.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +371 646 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Rēzekne për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00371 646.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal 646 / +371646 (Letonia)