Kodi zonal 630 / +371630Kodi zonal:630     (+371 630)
Qyteti/qyteza ose krahina:Jelgava

Shteti:

LetoniaPrefiksi 630 është kodi i zonës për Jelgava. Dhe Jelgava ndodhet në Letonia. Nëse ndodheni jashtë Letonia dhe dëshironi të telefononi një person në Jelgava, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Letonia është +371, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Jelgava, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +371 630.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +371 630 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Jelgava për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00371 630.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal 630 / +371630 (Letonia)