Kodi zonal 61 / +25261Kodi zonal:61     (+252 61)
Qyteti/qyteza ose krahina:Mogadishu

Shteti:

Somalia


Kodi zonal 61 / +25261 (Somalia)


Prefiksi 61 është kodi i zonës për Mogadishu. Dhe Mogadishu ndodhet në Somalia. Nëse ndodheni jashtë Somalia dhe dëshironi të telefononi një person në Mogadishu, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Somalia është +252, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Mogadishu, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +252 61.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +252 61 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Mogadishu për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00252 61.
Llogaritësi I numrit të telefonit