Kodi zonal 6 / +76Kodi zonal:6     (+7 6)
Qyteti/qyteza ose krahina:Kazakhstan

Shteti:

Kazakistani


Kodi zonal 6 / +76 (Kazakistani)


Prefiksi 6 është kodi i zonës për Kazakhstan. Dhe Kazakhstan ndodhet në Kazakistani. Nëse ndodheni jashtë Kazakistani dhe dëshironi të telefononi një person në Kazakhstan, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kazakistani është +7, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Kazakhstan, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +7 6.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +7 6 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Kazakhstan për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 007 6.
Llogaritësi I numrit të telefonit