Kodi zonal 59 / +4859Kodi zonal:59     (+48 59)
Qyteti/qyteza ose krahina:Słupsk

Shteti:

Poloni


Kodi zonal 59 / +4859 (Poloni)


Prefiksi 59 është kodi i zonës për Słupsk. Dhe Słupsk ndodhet në Poloni. Nëse ndodheni jashtë Poloni dhe dëshironi të telefononi një person në Słupsk, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Poloni është +48, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Słupsk, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +48 59.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +48 59 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Słupsk për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0048 59.
Llogaritësi I numrit të telefonit