Kodi zonal 5753 / +3805753Kodi zonal:5753     (+380 5753)
Qyteti/qyteza ose krahina:Vapky

Shteti:

Ukraina


Kodi zonal 5753 / +3805753 (Ukraina)


Prefiksi 5753 është kodi i zonës për Vapky. Dhe Vapky ndodhet në Ukraina. Nëse ndodheni jashtë Ukraina dhe dëshironi të telefononi një person në Vapky, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Ukraina është +380, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Vapky, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +380 5753.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +380 5753 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Vapky për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00380 5753.
Llogaritësi I numrit të telefonit