Kodi zonal 57 (+85057 / 0085057 / 01185057) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:57     (+850 57)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Wonsan

Shteti:

Korea Veriore

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 57 / +85057 / 0085057 / 01185057, Korea Veriore (hyrja telefonike)


Prefiksi 57 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Wonsan. Dhe Wonsan ndodhet në Korea Veriore. Nëse ndodheni jashtë Korea Veriore dhe dëshironi të telefononi një person në Wonsan, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Korea Veriore është +850 (00850), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Wonsan, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +850 57. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +850 57 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Wonsan për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00850 57.